Tablo Gibi Evler İçin Parke Seçimi

Ev dekorasyonunun en önemli adımlarından olan parkeler, yaşam alanlarında yapılacak bütün değişimlere zemin sağlarlar. Bu yüzden parke seçiminde dikkat edilecek hususlar oldukça önemlidir. Görsel olarak etkileyici, kalite bakımında donanımlı ve dayanıklı parkeyi bulmak ev için yapılacak en kıymetli yatırımların başında gelmektedir.

Evlerimiz sadece barınma ihtiyacımızı değil ruhumuzun ihtiyaç duyduğu huzurlu ve güvenli atmosferi sunan yapılar haline geldiğinde “yuva”ya dönüşmektedir. Özellikle pandemiyle birlikte evlerimizden beklentilerimiz de değişti. Hem home office çalışabildiğimiz hem balkonunda bahçe havası alabildiğimiz hem de sevdiklerimizle buluşmalarımız için bir cafe havası sunan evler hepimizi daha çok mutlu etmeye başladı. Kapıdan girdiğimiz anda bizi mutlu eden bir dekorasyonla karşılaşmak için işe ilk olarak parkelerden başlayabiliriz.

 

Bir ev dekorasyonunu dikkat çekici yapan en önemli detay renklerin kontrast dengesidir. Açık renkli mobilyalar, halılar ve perdelerin olduğu bir salonda doğal görünümlü, koyu renk parkeler etkili bir hava oluşturabilir. Etki yerine uyum ve dengeden hoşlanıyorsanız “ton sür ton” akımını duymuş olmalısınız. Aynı renklerin tonlarını bir araya getirerek oluşturduğumuz kombinler “ton sür ton” olarak adlandırılmaktadır. Ev dekorasyonunda da kullanabileceğimiz bu tarz bize dengeli dekorasyon fikirleri verebilir. Yani evdeki mobilya ve tekstil ürünlerinin tonlarına yakın bir parke rengi seçerek, dekorasyonda bütünselliği yakalayabiliriz. 

 

Evin tamamında aynı parkeyi kullanabileceğiniz gibi kullanım alanlarına göre odalarda farklı parkeler tercih edebilirsiniz. Çalışma odanızda daha zıt renklerle enerjik bir atmosfer yaratırken yatak odanızda “ton sür ton” tercih edebilirsiniz. Az ışık alan odaların daha aydınlık ve ferah görünmesi için açık renk parkeler tercih ederek küçük ama etkili bir farklılık oluşturabilirsiniz. Çok ışık alan odaları biraz daha dinginleştirmek içinse koyu renk parkelerin gücünden yararlanabilirsiniz.