Minimalist Dekorasyonun Özellikleri

Kökeni 1960’lara uzanan, modern sanat ve müzikte sadeliği ön plana çıkaran bir akım olan minimalizm, dekorasyonda da sıklıkta tercih edilmektedir. ABC sanatı, minimal sanat gibi isimlerle de anılan minimalist yaşam; ihtiyaçları sınırlayıp en aza indirgeyerek, daha fazla odaklanabilirlik, hareket serbestliği, yaşam konforu ve kalitesi kazandırmayı hedefleyen bir yaşam anlayışıdır. Sadeleşmenin ön planda olduğu bir hayatın ilk aşaması farkındalığa varmak ve hayatındaki kalabalığı sorgulamaktır. “Daha az eşya, daha çok anı!” mottosuyla bilinen minimalizm eşyayı değil deneyimi öne çıkarmaya çalışır.

Minimalizm zamanın, paranın ve enerjinin bizi mutlu eden şeyler için harcanmasını destekler. Azalmak ya da eksilmek değil sadeleşmektir esas olan. Dekorasyon stilleri içinde sıklıkla tercih edilen minimalist dekorasyon stilini evlerinizde uygulayabilmeniz için öneriler hazırladık. 

 

Minimalist mekanlarda sade ve temiz bir görünümün hedeflendiğini unutmamalıyız. Doğal malzemeler, minimalist mekanlara özel bir hava katar. Örgü battaniyeler, yün halılar, geri dönüştürülmüş mobilyalar, doğal mumlar ve keten örtüler özel detaylardır. Sıcaklık, minimalist mekanlarda önemli bir ayrıntıdır. 

Zarif bahar çiçekleri, yapraklar ve çakıl taşları gibi kendi ellerinizle topladığınız doğal güzellikleri de minimalist dekorasyonda kullanabilirsiniz. Zeminde, duvarlarda, mobilya ve aksesuarlarınızda dokulu ya da doğal desenli seçimler yaparak, mekana sıcaklık ve derinlik katabilirsiniz. Lambalar, kilimler, örtüler, yastıklar, deri halılar kullanarak mekana özgünlük katabilirsiniz. Yastıkların, lambaların ve resimlerin çiftler halinde veya asimetrik olarak bir tarafa yerleştirilmesi, minimalist mekanların özelliklerindendir. 

Fazla yer kaplayan geniş mobilyalar yerine  ergonomik ve işlevsel olanları tercih etmek minimalist kimliğin işaretidir. Beyaz duvarlar yerine bej tonları kullanarak ortamın sıcaklığını arttırabilirsiniz. Parke seçimleriniz için ise Çamsan Parkelam’ın Modern Seri’sine göz atabilirsiniz: 

https://camsanparke.com/urunler/modern-seri/