Dünyanın Yenilenmesine Katkı: Ekolojik Ayak İzini Küçültmek!

İklim koşullarındaki dengesizliği yoğun bir biçimde hissettiğimiz son yıllarda, karbon salınımına dikkat etmek her zamankinden daha önemli bir ekolojik sorumluluk haline gelmiştir. Bireysel ve toplumsal ihtiyaçlarımızı karşılarken ekolojik dengeyi gözetmediğimizde, ortaya çıkan sera gazlarının salımı küresel ısınmaya sebep oluyor. Bu konuda hepimiz tüketimlerimiz konusunda daha bilinçli ve dikkatli olma farkındalığı kazanmaya mecburuz. 

40 yılı aşkın bir süredir doğal kaynaklara olan talep dünyanın kendiliğinden yerine koyacağı miktarın üzerine çıkmış durumda. Dünyanın kendini yenilemesine yardımcı olmazsak gelecek nesillerimize bırakacak bir şeyimiz kalmayabilir. Ekolojik ayak izi, doğadan talep ettiğimiz üretken alanlarda, insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsü olarak ifade edilmektedir. Ekolojik ayak izimizi küçültmeye çalışmak, dünyaya verdiğimiz zararın ölçüsünü bilmek ve onu azaltmak adına çok önemli. 

Peki bireyler olarak ekolojik ayak izimizi nasıl azaltabiliriz? Ekolojik ayak izini azaltmak için masraf yapmanız veya büyük emekler vermeniz gerekmiyor. Alışkanlıklarınızdaki küçük değişiklikler, dünyamızın yenilenmesine büyük katkılar sağlayabilir. 

  • Çamaşırlarınızı kurutucuda kurutmak yerine asarak sera gazı emisyonlarınızı önemli ölçüde azaltabilirsiniz.
  • Enerji verimli bir bulaşık makinesi tercih ederek ve bulaşık makinenizi çalıştırmadan önce tam olarak dolu olduğundan emin olarak karbon ayak izinizi önemli ölçüde küçültebilirsiniz. 
  • Kısa mesafedeki işlerinize araba kullanmak yerine yürüyerek veya bisiklete binerek gitmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Bu sayede aracınızdaki emisyonu önemli ölçüde azaltabilirsiniz. 
  • Ampullerinizi, enerji tasarruflu kompakt floreasn ampuller (CFL) ile değiştirebilirsiniz.  CFL ampuller ile ampul ömrü boyunca 600 kg karbondioksit salımını önlemiş olursunuz. 
  • Mutfağınıza organik atıklarınızı ayırma alışkanlığı edinin. Organik atıklardan kompost yapabilir, besin öğeleri bakımından zengin olan bu toprağı bahçenizde veya balkon bahçeciliğinde kullanabilirsiniz.
  • Evde olmadığınız zamanlarda klima, kombi ve termostat gibi ısıtıcılarınızı 15 derece soğutarak veya durdurarak, yıllık ısınma harcamalarınızdan yüzde 15 tasarruf edebilir ve karbon ayak izini azaltabilirsiniz. 
  • Dişlerinizi fırçalarken, duş alırken veya traş olurken suyu kullanmadığınızda musluğu kapatın.
  • İhtiyacınız kadar yemek pişirmeyi alışkanlık haline getirin. Çöpe atılan yemekler; karbondioksit emisyonunu artırırken, çürümesi ise metan gazının artmasına neden olur. 
  • Siyah çöp torbasındaki pigmentler biyolojik olarak parçalanamaz. Ekolojik ayak izini azaltmak için açık renkli çöp torbalarını tercih edebilirsiniz.

Ekolojik Ayak İzimizi Küçültmek için; 

Ekoloji politikalarımız kapsamında, insan ve çevre sağlığı açısından son derece önemli olan formaldehit salınımını en aza indirdiğimizi gösteren E-0 Belgesine sahip olduğumuzu biliyor muydunuz? Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) ahşap malzemelerde kullanılan formaldehit miktarını en düşük düzeyde tutmanın göstergesi olarak verdiği E-O Belgesi ile ekolojik dönüşümümüzü belgeledik. 

 

Üretim faaliyetlerimizin her aşamasında ekolojiye duyarlı bir bilinçle ve farkındalıkla hareket etmek en önemli ilkelerimizden başında geliyor. Bu hassasiyetle kurduğumuz biyolojik ve kimyasal arıtma ve değerlendirme tesislerimiz kesintisiz bir şekilde faaliyetlerini sürdürüyor. 

 
En büyük sırrımız; doğanın bir parçası olduğumuzu her an hatırlayarak doğaya dost, ekolojiyi gözeten çözümler üreterek doğayla birlikte güçlenmek!