Bahçenizde Bahar Hazırlığı

Bahar aylarının şehirdeki en güzel habercilerinden biri bahçelerdeki dönüşümdür. Ağaçların uyanışına tanıklık ettiğimiz bahçelerimizde yapacağımız küçük değişiklikler, baharı daha keyifli karşılamamıza yardımcı olabilir. İşe ilk olarak nasıl bir bahçe istediğinize karar vermekle başlayabilirsiniz. Bahçenize dikeceğiniz bitki ve peyzajlar için internette araştırma yaparak fikir edinebilirsiniz. Yıllık ve çok yıllık bitkilerin tohumları için bir alışverişe çıkabilir veya seraları gezebilirsiniz.

Bahçeyi bahara hazırlamak için sonbahar ve kış mevsimi boyunca bahçede biriken yapraklardan kurtulmak gerekiyor. Böylece çimlerin tazelikle büyümesine yardımcı olabiliriz. Bir tırmık yardımıyla bahçeyi eski mevsimlerden arındırabiliriz. Bahçeyi temizledikten sonra, kış mevsiminde içeri aldığınız saksı bitkilerini dışarı taşımaya başlayabilirsiniz. İhtiyaç varsa saksı değişimi yapabilir, bitkilerin yenilenmelerini sağlayabilirsiniz. Bahçede yerini sevmediğiniz bitkiler varsa bahar aylarının başının onların yerini değiştirmek için de çok önemli bir zaman dilimi olduğunu unutmayın. Bitkilerinizi gözden geçirip budama ve taze fidanları sağlamlaştırmak da bu dönemde yapılması gerekenlerden biri. 

 

Bahçede havuzunuz varsa bakımıyla ilgilenmek bahçenizin görünümünü güzelleştirecektir. Hem içini temizleyerek hem de varsa mekanik tesisatını kontrol ederek bakımını gerçekleştirebilirsiniz. Yapı marketlerden alacağınız boyayla bahçenin çitlerini veya duvarlarını boyamak da bahar hazırlığının önemli adımlarından biri. Kırık çitleri onarmak, kapıları yağlamak, yolları temizleyip düzeltmek bahçeyi olduğundan daha da güzelleştirecektir. 

 

Son olarak; doğal gübrelerle bahçenizin verimini artırabilirsiniz. Zararlı böcekler ve hastalıklar içinse meyve ağaçlarını ilaçlayarak ağaç kurdu yumurtaları çatlamadan bahçenizi korumaya alabilirsiniz. Bahçenizde keyifli bir bahar mevsimi dileriz!